Dotazy

Gladiator

K jakému účelu můžeme Gladiator použít?

Gladiator používáme před založením nové výsadby, ať už se jedná o výsadbu okrasné zahrady, zeleniny či výsev nového trávníku. Díky jeho vlastnostem lehce vyhubíme všechny vytrvalé plevele, které tak nebudou odebírat potřebnou vláhu a živiny našim rostlinám.

Mají totální herbicidy stejnou účinnost?

Totální herbicidy většinou obsahují účinnou látku glyfos a účinnost každého přípravku je daná koncentrací glyfosu v něm obsaženém. Například všeobecně známý Roundup aktiv obsahuje 170 g/l a Gladiator 360 g/l, tzn. že Gladiator je přibližně 2krát účinnější. Vezmeme-li v úvahu, že si koupíme cca 500 ml balení Gladiatoru za obdobnou cenu jako 500 ml Roundup aktiv, pak je Gladiator ve vztahu ke své užitné hodnotě 2x levnější (ošetříme dvounásobnou plochu).

Je možné Gladiator využít i jinak?

Velmi dobře se hodí i k odstranění plevelů, které rostou ve spárách zámkové dlažby či odstranění trávy, která prorůstá pod plotem do drátěnky.

Hodí se Gladiator i na likvidaci náletových dřevin, stromů a keřů?

Pokud aplikujeme Gladiator na čerstvé řezné plochy náletových dřevin či ostatních keřů nebo stromů, zamezíme jejich růstu. V tomto případě nevolíme postřik, ale štětečkem potřeme řeznou plochu. Gladiator neředíme a použijeme přímo koncentrát.

Na jakém principu tento přípravek funguje?

Gladiator je přijímán pouze zelenými částmi rostlin a poté je cévními svazky transportován do celé rostliny včetně kořenů. Je tak vhodný k hubení vytrvalých, hluboko kořenících plevelů jako je např. pcháč či pýr. Během 10-14 dnů po aplikaci začnou zasažené rostliny vadnout, žloutnout až dojde k úhynu celé rostliny. To vše v závislosti na teplotě a koncentraci přípravku. Jakmile začnou zasažené plevelné rostliny zavadat, můžeme přistoupit k vysévání či výsadbě kulturních rostlin. Dalším benefitem Gladiatoru je, že nezanechává rezídia v půdě. Je navázán na jílové částice a odbouráván přirozenou cestou.

Kdy je nejlepší doba pro jeho aplikaci?

Gladiátor je možné používat po celou dobu vegetace, ale nejúčinnější je těsně před nebo na začátku květu. Platí zásada, že plevele bychom měli zničit dříve, než vytvoří semena.

Musíme si dávat při aplikaci přípravku na něco pozor?

Gladiátor bychom neměli aplikovat za větru, aby nedošlo k zasažení kulturních a námi žádaných rostlin a tím k jejich likvidaci.
Gladiátor je účinný pomocník pro všechny, kteří chtějí mít krásné zahrady bez nekonečného boje s plevelem.

Ovlivní déšť po aplikaci gladiatoru na plevel jeho účinnost?

Déšť do 6 hodin po aplikaci snižuje účinek. Proto je lepší si vybrat na aplikaci den, kdy se neočekávají srážky a není větrno. Pokud prší po 6 hodinách po aplikaci, tak je již účinek 100 %.

Ranger Progazon

Je možné použít přípravek Ranger Progazon, když mám doma psa a kočku?

Ranger Progazon nemá žádné omezení pro vstup na ošetřenou plochu pro lidi ani domácí zvířata. Proto se po zaschnutí postřiku můžete Vy, Váš pes i kočka po trávníku volně pohybovat.

Jak často musím Ranger Progazon aplikovat?

Stačí jedna aplikace za rok. Ideální je v době plné vegetace tzn. od konce dubna do konce září.

Za jak dlouho po aplikaci mohu trávník posekat?

Před samotnou aplikací nechte trávník narůst do výšky alespoň 7-10 cm a po aplikaci trávník posekejte až tak za týden, aby se přípravek rozvedl do celé rostliny včetně kořenů. K úplnému zaschnutí plevelů dojde do 2-3 týdnů.

Mohu trávu ošetřenou přípravkem Ranger Progazon kompostovat?

Tráva ošetřená herbicidem Ranger Progazon není vhodná ke zkrmování, ale kompostovat jí bez obav můžete.

Ninja

Co znamená systémový účinek u přípravků Ninja?

Systémový přípravek se cévními svazky rostliny rozvede i na místa, která nejsou přímo zasažena postřikem (úžlabí listů, nové přírůstky, spodní strana listů) a vyhubí tak i mšice a molice které se vyskytují na těchto místech.

Mšice a molice bývají často rezistentní (odolné) vůči některým přípravkům. Jak je to při použití přípravku Ninja?

Mechanizmus účinku přípravku Ninja se odlišuje od ostatních známých insekticidů, to zajišťuje účinek i proti rezistentním kmenům škůdce.

Škodí Ninja včelám a ostatním užitečným organizmům?

Ninja je vysoce selektivní tzn. zaručí účinnost proti mšicím a molicím a přitom je prakticky neškodný pro užitečný hmyz - přirozené nepřátele škůdců (např. pro slunéčka, ploštice rodu Orius) a opylovače.

Samuraj

Co je největší výhodou přípravku Samuraj?

Největší výhodou přípravku Samuraj je jeho široké spektrum použití. Samuraj můžeme použít jak v okrasných rostlinách, na zelenině tak i v ochraně ovoce. Samuraj účinkuje proti žravým i savým škůdcům.

Jak je to s účinností Samuraje v závislosti na teplotě?

Samuraj velmi dobře účinkuje při teplotách do 20- 25 °C, při vyšších teplotách jeho účinnost klesá. Proto bychom ošetření měli raději provádět za nižších teplot a ne za přímého slunečního svitu.

Co znamená knock-down efekt, kterým se vyznačuje Samuraj?

Knock-down efekt znamená velmi rychlý účinek po aplikaci, škůdci po aplikaci Samuraje hynou během několika hodin.

Korzar

Co znamená ochranná lhůta a jaká je u přípravku Korzar?

Ochranná lhůta je doba od aplikace přípravku do jeho sklizně. Korzar má většinou ochrannou lhůtu 3-7 dní, takto krátká ochranná lhůta je zvláště důležitá u zeleniny, kterou sklízíme průběžně jako jsou okurky, rajčata atd.

Slyšel jsem, že Korzar lze používat i v ekologickém zemědělství?

Ano, je pravda, že přípravek Korzar je pro své příznivé ekologické vlastnosti možné používat i v systémech ekologického pěstování plodin.

Mohu použít Korzar při ochraně vinné révy proti plísni révové?

Výhodou přípravku Korzar je jeho širokospektrální použití. Působí proti houbovým i bakteriálním chorobám v podstatě na všech běžně pěstovaných plodinách. Při pěstování vinné révy na výrobu vína je vhodné použít Korzar pro poslední ošetření proti plísni, protože přípravek pozitivně ovlivňuje kvasný proces.

Bukanyr

Chtěl bych použít Bukanyr proti kadeřavosti broskvoní. Jaké jsou jeho výhody?

Přípravek Bukanyr velmi dobře ulpívá na ošetřených částech rostlin a je odolný proti smývání deštěm. To je velmi důležité při ochraně proti kadeřavosti broskvoní. Navíc přípravek účinkuje i proti původcům způsobujícím odumírání větví, které se projevuje klejotokem a postupným usycháním.

Také Bukanyr lze použít při ekologickém pěstování?

Přípravek Bukanyr můžeme také použít v systému ekologického pěstování. Díky speciální struktuře je možné při zachování účinnosti snížit obsah mědi proti běžným měďnatým přípravkům a tím Bukynyr podstatně méně zatěžuje životní prostředí.